sportsko-plesna radionica
ALL STARS
voditeljica: Slađana Pandžić, prof. engl. jezika u Graditeljsko-geodetskoj školi Osijek i instruktorica Zumba Kids
Polaznici će plesati prema programu Zumba Kids, upoznati kickboxing i krav magu za djecu koju će im predstaviti gosti iz Martial Arts. Također će se upoznati s osnovama akrobatskoga r’n’r –a uz pomoć članova PK Kick te ostalim vrstama plesa koje će im prezentirati gosti (Ivana Kovač iz OŠ Tina Ujevića sa svojom skupinom Tin dance i drugi).
Radionica je namijenjena djeci od 4 do 12 godina.
radionica kreativne matematike
KLIKER
voditeljica: Margareta Trconić, dipl. ing. geodezije, profesor stručnih geodetskih predmeta
Cilj je ove matematičke radionice zainteresirati djecu za matematiku, njenu primjenu u praktičnom računanju i geometriji.
Polaznici će kroz trodnevnu radionicu uočiti razliku između osnovnih računskih operacija, rješavati praktične zadatke, mozgalice, slagati puzle, igrati matematičke igre u skupinama, izrađivati jednostavna matematička tijela u glini ili plastelinu.
Radionica je namijenjena učenicima od 1. do 4. razreda osnovne škole.
slikarska radionica
GRADITELJSKA BOJANKA
voditeljice: Romana Rigo-Mihajlović, dipl.ing.građ., nastavnik stručnih predmeta
U ovoj će radionici učenici upoznati osječke građevine i dati im osobni pečat. Naučit će tonirati i slagati boje, povećavati i smanjivati crtež i raditi tehnikom tempera.
Polaznici će, prema vlastitim idejama i prijedlozima, bojiti prema predlošcima prenesenim na papir za bojenje u povećenom ili smanjenom mjerilu. Osim fasada određenih vremenskih razdoblja, za opuštanje će moći obojiti složene predloške životinjica, ali ne kao u uobičajenim bojankama.
Radionica je namijenjena djeci do 4. razreda osnovne škole.
arhitektonsko-graditeljska radionica
GRADITELJI „PTIČJEG GNIJEZDA“
Voditeljice radionice: Valentina Slabinac, dipl. ing. arh. i Martina Španić, dipl. ing. građ.
Cilj je ove radionice istražiti ulogu linije u stvaranju plohe, teksture i prostora, razvijati motoričke sposobnosti, potaknuti prostorno mišljenje i imaginaciju, valorizirati sustavnu organizaciju u stvaralaštvu analizom kumulativnog učinka međuodnosa likovnih elemenata i rada pojedinaca.
Prezentacijom primjera iz likovne umjetnosti i arhitekture u uvodnom dijelu, polaznici se upoznaju s linijom, jednim od osnovnih likovnih elemenata i njezinim mogućnostima u kreiranju plohe, teksture i prostora nakon čega će izraditi 3D model konstrukcije vanjskog oplošja Nacionalnog stadiona u Pekingu (Beijing), tzv. „Ptičjeg gnijezda“ koje su projektirali arhitekti Jacques Hertzog, Pierre de Meuron i Li Xinggangi za Olimpijske igre održane u Kini 2008. godine.
Praktičan rad obuhvaća izradu prostornog crteža vanjske ovojnice stadiona, odnosno pletenje najlonskih traka između stupova središnjeg školskog hola. Završen rad predstavljat će scenografiju prostora namijenjenog događanjima u zadnjem danu Zimske kreativne škole.
Radionica je namijenjena učenicima od 8 do 11 godina.
arhitektonsko-graditeljska radionica
SAD JE VAŽNO KAKO MI JE
Voditelj: Damir Vrban, dipl. ing. arh.
Polaznici će od kartona i ljepljive trake praviti prostorije u različitim tlocrtima. Jedna će prostorija biti u tlocrtu trokut, druga krug, treća kvadrat, četvrta pravokutnik, a peta pravokutnik po zlatnom rezu.
Polaznici će nakon izgradnje prostorija, boraveći u njima, opisati svoj osjećaj i doživljaj u njima.
Radionica je namijenjena učenicima osnovne i srednje škole.
radionica 3D modeliranja
3D PRINT
PRINTANJE I MODELIRANJE U CAD PROGRAMU
voditeljica: Kristina Škaler, mag. ing. mech., nastavnica savjetnica strojarske grupe predmeta, trenerica brzog čitanja i učenja, voditeljica edukativnih i kreativnih radionica, voditeljica 12 metodičkih modula
Svrha je radionice povezivanje digitalnih tehnologija s ručnim tehnikama oblikovanja.
Sudionici će upoznati osnovne pojmove o aditivnim tehnologijama, primjenu 3D printanja te rad sa 3D printerom. Modelirat će alat – predmet kojim će dalje oblikovati materijale.
Radionica je namijenjena svima zainteresiranima starijima od 9 godina.
radionica kreativne fizike
HOKUS-POKUS
voditeljice: Jasmina Horvatović, prof. i Gabrijela Anić, prof.
Zašto stvari ispuštene iz ruke uvijek padaju? Što se događa s vodom kad zahladi i pretvara se u led? Zašto je kamen krut, a voda tekuća? U ovoj će radionici polaznici pronaći odgovore i, što je još važnije, počet će postavljati mnoga pitanja i primjećivati čarolije fizike svuda oko sebe.
Mislite li da fizika ne može biti zabavna i magična? Ova će vas radionica uvjeriti u suprotno!
Radionica je namijenjena učenicima od 5. do 8. razreda osnovne škole.
fotografska radionica
FOTOREPORTERI
Voditelj: Damir Rajle, ing.geod.
Suradnici: Mario Vučković, Dominik Halilović, Ružica Laitkam, učenici Graditeljsko-geodetske škole Osijek
Cilj je radionice naučiti prenijeti vijest i vlastita opažanja fotografijom, pronaći način kako ispričati priču jednom ili serijom fotografija, vodeći se motom „Slika vrijedi tisuću riječi!“. Polaznici će naučiti kako izraziti kritički stav kroz fotografiju kao medij te osnove procesiranja fotografije kao dokumenta u nekom od foto-editora.
Radionica započinje osnovnim elementima fotografskog izražavanja s naglaskom na kompoziciju u fotografiji. Nastavlja se izvještajnim fotografiranjem radionica Zimske kreativne radionice „Graditelji“ s ciljem objektivnog izvješćivanja, a završava prigodnom izložbom fotografija.
Radionica je namijenjena učenicima od 10 do 16 godina. Poželjno je da sudionici posjeduju digitalni fotoaparat ili mobitel s digitalnom kamerom.
oblikovna radionica
NAOPAKI GRAD
voditeljica: Zrinka Kukuljica Merčep
Cilj je ove graditeljske radionice polaznicima otvoriti mogućnost da stvarnost dožive drugačije te nauče nove vještine kao što su šivanje oblaka, izrada kućica od kartona, drveća od žice i još mnogo toga.
Polaznici će, upravo kao što i ime radionice kaže, izrađivati maketu ili instalaciju grada pa čak i neba iznad grada…, ali okrenute naopako.
Radionica je namijenjena učenicima 8. razreda osnovne škole te 1. i 2. razreda srednje škole.
graditeljska radionica
MOSTOVI OD ŠPAGETA
voditeljica: Adriana Cerovečki, mag.ing.aedif.
Učenici moraju osmisliti konstrukciju mosta od špageta koji će premostiti rupu određene veličine. Modeli se ocjenjuju. Bodovi su tako raspodijeljeni da most mora biti što lakši da bi što bolje izdržao dodavanje mase. Mostovi se ispituju tako da se na sredinu raspona mosta objesi kanta u koju se sipa pijesak sve dok se most ne slomi.
Radionica je namijenjena učenicima 8. razreda osnovne škole te učenicima 1. i 2. razreda srednje škole.
radionica potresnog graditeljstva
ZGRADOTRES
voditelj: Filip Anić, mag.ing.aedif.
Polaznici moraju osmisliti skeletnu konstrukciju od drveta balze koja će se na najbolji način oduprijeti simuliranom potresu. Konstrukcija se ocjenjuje. Bodovi su tako raspodijeljeni da učenik mora osmisliti što lakšu konstrukciju koja će što bolje izdržati potres. Modeli se ispituju tako da se opterećeni utezima stavljaju na potresni stol i ispituju.
Radionica je namijenjena učenicima 8. razreda osnovne škole te učenicima 1. i 2. razreda srednje škole.
arhitektonska radionica
ŽELIM POSTATI ARHITEKT
Voditeljica: Sanja Semenčić, dipl. ing. arh., nastavnica stručnih predmeta
Asistenti: Gordana Mioš (nastavnica), Nikolina Jurković (studentica 2. godine), Tobias Šipoš (student 1. godine), Danijel Zečević (student 1. godine)
Radionica s pripremama za prijamni ispit na studij arhitekture. Sastoji se od prostoručnog crtanja, vizualne percepcije i opće kulture. U radionici će sudjelovati i bivši učenici Graditeljsko- geodetske škole koji su sada studenti 1. i 2. godine na arhitektonskom odsjeku pri Građevinskom fakultetu u Osijeku. Uloga je studenata u radionici da kao asistenti prenesu vlastiti doživljaj polaganja prijamnog ispita na arhitektonskom odsjeku te iznošenje korisnih savjeta za pripremu prijamnog ispita.
Radionica je namijenjena svim maturantima i trećim razredima srednje škole.
dizajnerska radionica
EPIKA
Epicentar interijera škole
voditeljica Jelena Havelka Todorovikj, dipl.dizajner, MA Interior design
U ovoj će dizajnerskoj radionici polaznici razvijati osjećaj za prostor materijaliziranjem apstraktnih misli.
Interijer centralnog prostora škole potrebno je preurediti u novu inspirativnu okolinu. Polaznici će iznijeti svoja mišljenja o svim mogućnostima korištenja tog prostora i uz pomoć mašte kreirati novi izgled. Svaki polaznik odabrat će emociju koju će prenijeti u oblikovanje interijera.
Radionica treba rezultirati konkretnim prikazima uređenja interijera koristeći se računalima (Autocad, Photoshop…), ručnim crtežima (flomasteri, drvene olovka, bojice, akvarel…), tehnikom kolaža ili kombinacijom različitih tehnika.
Radionica je namijenjena učenicima 4. razreda srednje škole i studentima 1. godine fakulteta.
RADIONICE IZNENAĐENJA
KAKAV KAPUT IMA KUĆA
Voditelj radionice: Mihaela Teni, mag.ing.aedif.
Radionica je namijenjena svima.
Jedna zgrada mora biti puno toga – sigurna, funkcionalna, otporna na potres, otporna na druga djelovanja, lijepa, ali i energetski učinkovita. Građevinski fakultet posjeduje termo kameru koju koristi u brojnim projektima i istraživanjima. Kako je termo kamera instrument koji ima široku primjenu i često se pojavljuje u televizijiskim serijama za otkrivanje izvora topline, kao što je ljudsko tijelo, bit će zanimljivo vidjeti kako se ona koristi u polju građevinarstva. Demonstrirat će se primjena termokamere, a na termosnimkama će se vidjeti boje kojima su prikazane tople i hladne površine. Usporedit će se fotografije građevina izrađene termo kamerom i običnom kamerom uz objašnjenje zašto su neki dijelovi pročelja zgrade hladniji od drugih. Sudionici će se također moći fotografirati termo kamerom te na taj način vidjeti toplija i hladnija područja na svojem tijelu.
KUGLICE, ŠTAPIĆI, PUF-PANT, TRES
Voditelj radionice: doc.dr.sc. Ivan Kraus, dipl.ing.građ.
Radionica je namijenjena učenicima od 1. do 4. razreda osnovne škole, a dobrodošli su i klinci i klinceze vrtićke dobi.
Polaznici radionice uz malo puf-panta imat će priliku izgraditi svoj model zgrade koristeći kuglice od stiropora i drvene čačkalice. Sve makete zgrada koje polaznici izrade bit će postavljene na malu potresnu platformu koja će simulirati podrhtavanje tla kakvo se dogodilo 1994. u Kaliforniji te 1995. u Japanu. Za one koji se odluče malo pripremiti prije dolaska na radionicu i na internetu istraže što su to mero sustavi, možda uspiju pobijediti potrese koje smo pripremili. Tijekom radionice polaznici će moći povezati naučeno, domišljatost, intuiciju i vlastitu kreativnost kako bi izradili model zgrade koja vjerno opisuje stvarnu inženjersku konstrukciju. Svi modeli će biti opterećivani do sloma, kroz što će polaznici naučiti o slabim mjestima u konstrukcijama kojima treba posvetiti posebnu pažnju pri projektiranju.
Odgovori